Preacher neboli Kazatel, komiks, jehož vydání se datuje do devadesátých let minulého století. Autorem je Garth Ennies, známý severoirský komiksový scénárista, který se prosadil v USA. Mezi jeho nejznámější komiksy patří již zmíněný Preacher, Hitman či Punisher. Ilustrátorem je Angličan Steve Dillon, který spolupracuje (povětšinou po boku Enniese) především s DC Comics (Hellblazer, Preacher) a Marvel Comics (Punisher, Wolverine).
Tento komiks je poněkud originální, je to spojení westernu a fantasy hororu, což se mně osobně zdá poněkud neslučitelné, ale opak je pravdou. Charakteristický je pro tuto knihu také humor, který si nebere servítek a nebojí se nejrůznějších vulgarismů. Nešetří se zde také násilím, krví a nejrůznější formou brutality.
První díl komiksu jsem dočetla minulý týden, a i když jsem v prvním článku psala, že sem recenze, které se objevili na goodreads nebudou, tak ji sem (trochu pozměněnou) rozhodně musím dát, abyste pochopili to, co se odehrává v druhém dílu.
Vol. 1: Jako pára nad Texasem
Když jsem Preachera začala číst, čekala jsem že Kazatel – Jesse Custer -je opravdu pouze obyčejný kazatel, ani ve snu by mne nenapadlo, že by mohl být něco víc. Vlastně jsem si opravdu myslela, že celý komiks bude o obyčejném kazateli, který sešel z cesty a stal se z něj padouch. Už po pár stránkách jsem věděla, že jsem se rozhodně spletla. Jesse opravdu není obyčejný kazatel a rozhodně to není ani padouch.
Tihle tři spolu jedou v jednom problému za druhým. Jedním z nich je například Svatý Zabiják či Genesis (myslím, že kdybych řekla něco víc, bude to obří spoiler). Nakonec vše však dopadne dobře, i přes všechno to násilí a krev. Celý děj knihy je napínavý, srozumitelný a především vtipný.
Vol. 2: Až do konce světa
Já se tak těšila, až přečtu druhý díl a včera ta chvíle nastala. V tomto svazku se blíže seznamujeme s příběhem Jesseho a Tulip. Dozvíme se především to, z jaké rodiny Jesse pochází, co se stalo s jeho rodiči, kdo je jeho babička (spoiler: pořádná fúrie) a kdo byl jeho nejlepší kamarád. O Tulip se zase zjistí, proč udělala ten čin v prvním dílu. A nebojte, i tenhle svazek končí dobře, možná i líp než byste čekali.
Mezi mínus tohoto sešitu především řadím to, že nepadne (skoro) žádná zmínka o Cassidym, který se, upřímně, stal mou oblíbenou postavou. Také se mi nelíbí český překlad a především několik chyb (kupříkladu vynechaná slova), které se zde vyskytují. Na druhou stranu chápu, že se chyby občas vyskytnou všude.